Açı Çeşitleri

Jan 3, 20212 dakika

Açı Nedir?

Başlangıç noktaları aynı olan iki ışın arasında kalan açıklığa açı denir. Işınların kesiştiği köşe noktasına açının tepesi, ışınlara açının kolları ve ışınlar arasında kalan boşluğu da açının ölçüsü denir.Açının Ölçüsü

Bir açının ölçüsü derece ile ifade edilir ve "°" şeklinde gösterilir. 1 derece, yarı çapı 1 birim olan (r = 1) bir çemberin (birim çemberin) 360 eşit parçaya bölünmesi sonucunda elde edilen yay parçalarından birinin uzunluğudur.Birim Çemberin Çevresinin Uzunluğu;Ç = 2 . π . r

Ç = 2. 3,14 . 1

Ç = 6,18 birimBir Yay Parçasının Uzunluğu;1° = 6,18 / 360

1° = 0,0172 birim olur.Yukarıdaki açının ölçüsü aşağıdaki şekillerden herhangi biriyle gösterilebilir.m (AOC) = α

m (AOC) = α°

m (O) = α

m (O) = α°Pozitif ve Negatif AçılarSabit yatay bir eksen göre; saat yönünün tersi yönde hareket eden açıya pozitif (+) yönlü açı, saat yönüyle aynı yönde hareket eden açıya ise negatif (-) yönlü açı denir.

Açı Türleri1. Dar AçıÖlçüsü 0 ile 90 derece arasında olan açılara denir. Başka bir tanım olarak ölçüsü 0 dereceden büyük 90 dereceden küçük olan açılara denir.

2. Dik AçıÖlçüsü 90 derece olan açıya dik açı denir. Geometri derslerinde en çok karşımıza çıkan ve kullanılan açıdır.

3. Geniş AçıÖlçüsü 90 ile 180 derece arasında olan açılara denir. Başka bir tanım olarak ölçüsü 90 dereceden büyük 180 dereceden küçük olan açılara denir.

4. Doğru AçıÖlçüsü 180 derece olan açılara doğru açı denir. Üçgenin iç açıları toplamı bir doğru açı kadar olup; bütün çokgenlerin (üçgen, dörtgen, beşgen vb.) dış açıları toplamı da bir doğru açı kadardır.

5. Tam AçıÖlçüsü 360 derece olan açılara tam açı denir. İki tane doğru açı bir tam açı eder. Bütün dörtgenlerin (kare, dikdörtgen, yamuk, paralelkenar vb.) iç açıları toplamı bir tam açı kadardır.

6. Tümler AçılarÖlçüleri toplamı 90 derece olan iki açıya tümler açılar denir. Tümler açılar yanyana olursa komşu tümler açılar olarak isimlendirilir.

6. Bütünler AçılarÖlçüleri toplamı 180 derece olan iki açıya bütünler açılar denir. Bütünler açılar yanyana olursa komşu bütünler açılar olarak isimlendirilir.

Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3.amazonaws.com/banff-4331689_1920.jpg
Pow

Fizik, Kimya, Matematik, Tarih ve Genel Kültür Sevdiricisi

Bylge Icon
Bylge Icon