C PROGRAMLAMA FİBONACCİ SERİSİ

Sep 23, 20202 dakika

C ile programlamaya başlamış öğrencilerin , döngüler konusunda mutlaka karşılarına çıkıcak örneklerden bir tanesi fibonacci serisidir. Kaynak koda geçmeden önce biraz fibonacci serisini tanıyalım.

FİBONACCİ SERİSİ

Resimden de anlaşılacağı üzere ilk iki elemanı 0 ve 1 olan Fibonacci Serimizin bir sonraki elemanını, kendinden önce gelen son 2 elemanın toplamı oluşturuyor.

Fibonacci Serisinde yer alan rakamların özelliği, Fibonacci Dizisinde yer alan sayıların kendilerinden bir öncekiyle oranlandığında oluşan serinin altın orana yaklaşarak ilerlemesidir.Bunuda ek bilgi olarak yazıyım dedim.

Manktık basit aslında İlk olarak 2 tane değişken tanımlayacağızİnt ilksayi=0; //dizinin ilk elemanı olan 0 değerini atıyorum

İnt ikincisayi=1; // dizinin ikinci elemanı olan 1 değerini atıyorumŞimdi ise bu iki sayının toplamını bir sonraki elemana yani ikincisayının içine atmam ve ikinci sayının değerinide ilk sayının içine atmam gerekli bunu yapabilmemiz için bir değişkene daha ihtiyaç var onadaint bos=0; //boş diye bir değişken tanımladım ve içine 0 değerini attımBu değişkeni oluşturmamızın nedeni ilk iki sayının toplamını bos değişkeninin içine atıp sonrasında İkincisayı değişkenin içine atmalıyız eğerİkincisayi=ilksayi+ikincisayi;Bu şekilde bir tanım yapıp boş değişkeni oluşturmassak ikinci sayımızın değerini ortadan kaybetmiş oluruz.

Şöyle düşünün elimizde iki kap var ve bunlardan birinin içinde süt birinin içinde portakal suyu var ve biz süt olan kabın içine portakal suyu portakal suyu olan kabın içine sütü koymak istiyoruz. Bu durumda üçüncü bir kaba yani boş bir kaba ihtiyacımız olucak.İlk olarak sütü boş kaba döker sonrasında portakal suyumu süt kabının içine dökeriz daha sonrada boş kaptaki sütü boşalan portakal suyu kabına döker ve değişikliği sağlamış oluruz.

Bu durumda döngümüzün şöyle olması gerekir;

For(int i=0;i<7;i++)

{

Bos=0;//bos değişkenin içini herseferinde 0 lamamız lazım

bos=ilksayi+ikincisayi;

ilksayi=ikincisayi;

ikincisayi=bos;

printf("%d\t",ikincisayi);

}

kaynak kod

Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
Bylge Icon
Bylge Icon