Carnot Teoremi

Jul 14, 20201 dakika

Carnot Teoremi Nedir?

Carnot teoremi, Fransız matematikçi ve fizikçi Lazare Carnot (okunuşu: lazar karno) (1753-1823) tarafından bulunmuş olan ve iki boyutlu uzay geometride bir üçgenin üç kenarı ile bu üç kenarı dik olarak kesen doğru parçaları arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışan bir teoremdir.

Carnot teoremine göre yukarıdaki ABC üçgeninde a, c ve e kenarlarının kareleri toplamı ile b, d ve f kenarlarının kareleri toplamı birbirine eşittir.a² + c² + e² = b² + d² + f²Carnot Teoremi İspatıYukarıdaki ABC üçgeninin içerisinde altı tane dik üçgen bulunmaktadır. Şimdi her bir dik üçgen için aşağıya bir pisagor bağıntısı yazalım.1. Denklem: a² + k² = p²

2. Denklem: k² + b² = q²

3. Denklem: c² + l² = q²

4. Denklem: l² + d² = r²

5. Denklem: e² + m² = r²

6. Denklem: m² + f² = p²1. Denklem (p²) + 3. Denklem (q²) + 5. Denklem (r²) = 6. Denklem (p²) + 2. Denklem (q²) + 4. Denklem (r²)(a² + k²) + (c² + l²) + (e² + m²) = (m² + f²) + (k² + b²) + (l² + d²)a² + k² + c² + l² + e² + m² - m² - k² - l² = f² + b² + d²a² + k² - k² + c² + l² - l² + e² + m² - m² = b² + d² + f²a² + 0 + c² + 0 + e² + 0 = b² + d² + f²a² + c² + e² = b² + d² + f² olur.

Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3.amazonaws.com/banff-4331689_1920.jpg
Pow

Fizik, Kimya, Matematik, Tarih ve Genel Kültür Sevdiricisi

Bylge Icon
Bylge Icon