Dünyanın En Büyük Adaları

Dec 7, 20204 dakika

1. Grönland

Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde, İzlanda ile Kanada arasında yer alan ve 2,130,800 km²'lik yüz ölçümü ile Dünya'nın en büyük adasıdır. Danimarka Krallığı'na bağlı özerk bir bölge olan Grönland'ın büyük bir kısmı yaşamaya elverişli olmayan sert ve kalın bir buz tabakası ile örtülüdür. Grönland aslında İskandinav dilinde "yeşil ülke, yeşil toprak" anlamına gelmekte olup insanların adaya ilgisini çekmek ve gelmelerini teşvik etmek amacıyla ilk gelenler tarafından bu isim verilmiştir. 1000'li Yıllardan beridir Avrupalılar tarafından bilinen adada bugün yaklaşık 50.000'in üzerinde insan yaşamaktadır.

2. Yine Gine

Avustralya'nın kuzeyinde, Pasifik Okyanusu'nda yer alan adanın büyüklüğü hemen hemen Türkiye kadardır ve 785,753 km²'lik yüz ölçümü ile Dünya'nın en büyük ikinci adasıdır. Adanın batısı Endonezya'ya bağlı iken, doğusunda ise Papua Yeni Gine adında bağımsız bir devlet bulunmaktadır. Ada doğası, güneşi ve eşsiz güzellikteki kumsalları ile her yıl milyonlarca Avrupalı turisti kendisine çekmektedir.

3. Borneo

Kuzey yarımkürede, Grönland ve Yine Gine'den sonra Dünya'nın en büyük üçüncü adasıdır. Uzaydan bakıldığında böbreğin andıran bir şekli olan Borneo adası çok dağlıktır ve sık yağmur ormanlarıyla kaplıdır. 748,168 km²'lik Bir yüz ölçümüne sahip olan adanın üçte ikisi Endonezya'nın egemenliği altında iken üçte biri ise Malezya Federasyonu ile Brunei Sultanlığı arasında paylaşılmış durumdadır. Dünya'nın en büyük çiçeği olan Rafflesia bu adada yetişmektedir.

4. Madagaskar

Hint Okyanusu'nun batısında, Ekvator'un güneyinde ve Afrika Kıtası'nın 400 km kadar doğusunda yer alan Madagaskar adası 587,041 km²'lik yüz ölçümü ile Dünya'nın en büyük dördüncü adasıdır. Afrika Kıtası'ndan, 800 km genişliğindeki Mozambik Kanalı'yla ayrılır. Adanın tamamı çevresindeki diğer küçük adalar ile birlikte Madagaskar Cumhuriyeti'nin egemenliği altındadır. Ada da Maki adı verilen ve yalnızca bu bölgede yaşayan bir maymun türü bulunmaktadır.

5. Baffin Adası

Kanada'nın kuzeyi ile Grönland arasında konumlanmış durumda bulunan Baffin Adası yüz ölçümü bakımından Dünya'nın en büyük beşinci adasıdır. Kanada'ya bağlı olan adanın ismi ünlü İngiliz gezgin ve kaşif William Baffin'in (1584-1622) adından gelmektedir. 507,451 km²'lik yüz ölçümüne sahip ada ile civarındaki adalarda yaşayan insan sayısı 20,000'ini bulmaz. Baffin Adası'nın nüfus yoğunluğu km² başına yaklaşık 0.2'dir ve oldukça soğuk bir iklime sahiptir.

6. Sumatra

Güneydoğu Asya'da yer alan ve yüz ölçümü bakımından, Endonezya'ya bağlı adaların en büyüğü (diğerleri Yeni Gine ve Borneo) Dünya'nın ise altıncı en büyük adasıdır. Komşu adalardan, Malakka Yarımadası'ndan Malakka Boğazı ile Cava Adası'ndan ise Sunda Boğazı ile ayrılır. Ada her iki yarım küreye de yayılacak biçimde kuzeybatı-güneydoğu yönünde uzanmaktadır. 443,065 km²'lik yüz ölçümüne sahip Sumatra Adası'nın güneyinde yer alan Krakatau Adası'nda 1883'te Dünya'nın en büyük yanardağı patlamalarından biri gerçekleşmiştir. Tropikal bir iklime sahip ada da soğuk rüzgarlar nedeniyle aşırı sıcak ve nemli havalar görülmez.

7. Honşu

Japonya'nın yüz ölçümü ve nüfus bakımından en büyük adasıdır. Büyük Britanya'dan biraz büyük olan adada 100 milyonun üzerinde insan yaşamaktadır. 225,800 km²'lik yüz ölçümü ile Japonya'nın yarıdan fazlasını kaplar. Dağlık ve volkanik olan ada da ayrıca deprem kuşağında yer almasından dolayı sık sık depremler görülmektedir. En yüksek noktası 3,776 metre ile aynı zamanda Japonya'nın da en yüksek dağı olan Fuji Dağı'dır. Ada yüz ölçümü bakımından Dünya'nın en büyük yedinci ve nüfus bakımından da Cava'dan sonra en büyük ikinci adasıdır.

8. Victoria Adası

Kanada'nın kuzeybatısında yer alan ve Kanada'nın ikinci Dünya'nın ise sekizinci en büyük adasıdır. Hemen hemen Büyük Britanya büyüklüğündeki adanın yüz ölçümü 217,291 km²'dir. Oldukça ıssız olan adada 2000'in biraz üzerinde insan yaşamakta olup en büyük yerleşim bölgesi Cambridge Körfezi'dir.

9. Büyük Britanya

Büyük Britanya, Avrupa'nın kuzeybatı sahilinde ve İrlanda Adası'nın doğusunda yer alan kuzeyden güneye yaklaşık 950 km doğudan batıya ise yaklaşık 450 km genişliğinde bir adadır. Büyük Britanya Adası üzerinde İngiltere, İskoçya ve Galler bölgeleri bulunur. Bu üç bölge ve İrlanda Adası'nın kuzeydoğusundaki Kuzey İrlanda, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı'nı veya kısaca Birleşik Krallık'ı oluşturur. Büyük Britanya Adası'nın yüz ölçümü yaklaşık 209,331 km² olup Dünya'nın dokuzuncu en büyük adasıdır. Adanın en yoğun nüfuslu bölümü güneyindeki İngiltere bölgesidir.

10. Ellesmere Adası

Kanada'nın en kuzeyinde yer alır ve aynı zaman da Grönland ile de komşudur. Kanada'nın üçüncü Dünya'nın ise onuncu en büyük adasıdır. Yüz ölçümü 196,236 km² olan adada yalnızca 200 civarında insan yaşamaktadır. Birçok fiyort ve buzula da ev sahipliği yapan adanın 1/5'i Kanada hükümeti tarafından Quttinirpaaq Millî Parkı adı altında koruma altına alınmıştır.

Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3.amazonaws.com/banff-4331689_1920.jpg
Pow

Fizik, Kimya, Matematik, Tarih ve Genel Kültür Sevdiricisi

Bylge Icon
Bylge Icon