E-Devlet'te Reklam Mesajları Nasıl Engellenir?

Jan 8, 20212 dakika

İstenmeyen SMS, e-Posta ve Sesli Aramalara Son: Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) Kullanıma AçıldıTürkiye'de yaşayan herkesi ilgilendiriyor. Yeni dönem başladı ve kullanıma sunuldu. Bugünden itibaren 16 Şubat'a kadar e-Devlet'ten kontrol edilebilecek. Ticaret Bakanlığının "Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi" vatandaşın kullanımına açıldı.Sistem ile tüketiciler verdiği tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebilecek, kontrol edebilecek ve reddetme hakkını kullanabilecek. Vatandaşlar ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını bugünden itibaren 16 Şubat'a kadar e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden kontrol edebilecek ve onay tercihlerini değiştirebilecek.Ticaret Bakanlığı, resmi web sitesinden paylaştığı yazılı açıklama ile istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalarla ilgili rahatsızlıkları ortadan kaldıran Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi'nin (İYS) bugünden itibaren hayata geçirildiğini duyurdu. Söz konusu sistem ile birlikte tüm ticari elektronik ileti onayları tek bir noktadan görüntülenebilecek istek doğrultusunda onaylar kaldırılabilecek.Ticaret Bakanlığının, tüketicilerin istenmeyen SMS, e posta ve sesli aramalar gibi iletilerle ilgili maruz kaldığı rahatsızlıkların ortadan kaldırılması amacıyla oluşturduğu "Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS)" kullanıma açıldı.İleti Yönetim Sistemi nedir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS) ticari işletmelerden gelen arama, mesaj ya da e-postaları kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Yani arama, mesaj ya da e-posta göndermesini istemediğiniz şirketleri kara listeye ekleyebiliyorsunuz. Böylece tüm izinleri görüntüleyip ayrı ayrı iletişim onayı verip ya da onaylarını kaldırabilirsiniz. Sonuç olarak eğer herhangi bir şirketin bilgilendirme ya da arama taleplerinin onayını kaldırdıysanız hiçbir şekilde elektronik ileti almıyorsunuz.Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, söz konusu sistem ile onaysız ticari elektronik iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması amaçlanıyor.

İYS ile tüketiciler verdikleri tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebilecek, kontrol edebilecek ve reddetme hakkını kullanabilecek.

Bakanlık tarafından 150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen süre 31 Aralık 2020'de sona erdi.Belirlenen sürelerde vatandaşlar tarafından ret hakkının kullanılmaması halinde, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye aktarılan veriler onaylı sayılacak.İleti Yönetim Sistemi nasıl kullanılır?

İlk olarak E-Devlet web sitesine giriş yapınız.

Arama Çubuğuna "İYS" yazın.

Açılan Ekranda "Yeni İletişim Adresi Ekle" tıklayıp

Numaranızı veya E-postanızı kaydedin.

Telefonunuza gelen doğrulama kodunu girdiniz.Aşağıdaki sayfaya ulaşarak değişiklik yapabilirsiniz.

Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3-eu-west-1.amazonaws.com/c8c7d830-8102-11eb-8fbb-cd773bfb2e12.png
Sayın Seyirciler

Teknolojiyi :)

Bylge Icon
Bylge Icon