Geleceğin Popüler Meslekleri Nelerdir?

Jan 19, 20213 dakika

Yeni teknolojilerin ve dijitalleşmenin hayatımızı dönüştürmesiyle oluşan beklentileri karşılayacak insan gücü arayışı bazı meslek gruplarına olan talebi artırmakla kalmıyor, gelecekte adlarını sıkça duyacağımız yeni meslekleri de beraberinde getiriyor.Sizler için gelecekte popüler olacak 10 mesleği listeledik.1-Dijital Terzi

Müşteriler vücut ölçülerini belirleyecek bir teknoloji sayesinde, üzerine uyacak kıyafetleri satın alabilecek. Bu sayede insanlar istedikleri kıyafetin tam bedenini alabilecek ve böylece iade oranları da düşecek.

2-Finans Danışmanı

Kişilere ya da kurumlara, taşınır veya taşınmaz varlıklarını nasıl değerlendirecekleri konusunda tavsiyelerde bulunan ve bu konularda yardımcı olacak.

3-Sanal Mağaza Rehberi

Gelecekte alışveriş yalnızca internet üzerinden yapılacak ve bir müşteri örneğin dolap almak istediğinde, sadece çevrimiçi olması yetecek. Sanal Mağaza Rehberi, müşterinin aradığını bulabilmesi için kocaman depolarda ona yol gösterecek.

4-Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi

Bu meslek grubunda yer alanları artık hayatımızda daha sık görüyoruz. Mobil uygulama ya da oyun geliştirenler; alışverişten oyuna, güvenlikten bankacılık işlemlerine, sağlıktan müzik dinlemeye kadar birçok farklı alanda hizmet sağlarlar.

5-Blockchain Geliştiricisi

Son zamanlarda oldukça popüler olan dijital para birimi Bitcoin’i duymayan kalmadı. Blockchain, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri kayıt sistemidir. Biraz anlaşılması zor olsa da, uzmanlara göre nihayetinde internet kadar dünyayı değiştiren bir teknoloji olacağı söyleniyor. Bu nedenle gelecek senelerde blockchain uygulamalı hizmetleri ve ürünleri geliştiren profesyonellerin oldukça revaçta olması bekleniyor.

6-Dijital Dedektif

Siber suçların çokça işlendiği günümüzde sistemlerin güvenliğini sağlamak artık son derece önemli hale geldi. Gelecekte bir şirketin var olmaya devam edebilmesi için siber suçlara karşı daha da tedbirli olması gerekecek. Bu nedenle de dijital ortamda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konuları hem şirketler hem de bireyler için daha da önem taşıyacak ve bu alanda uzmanlaşmış elemanlara da ihtiyaç oldukça artacak.

7-Endüstriyel Tasarım Mühendisi

Sanat ve mühendisliği birleştiren endüstriyel tasarımcılar; mücevherler, ev eşyaları, oyuncaklar, donanım gibi sayısız farklı alanda iş yapabiliyor. Bugün artan rekabet ve bilinçlenen tüketici gibi faktörlerle daha önemli hale gelen alan sayesinde firmalar, kullanıcıya daha çok hitap edebiliyor.

8-Arttırılmış Sanal Gerçeklik Yapımcısı

Shakespeare’in onlarca yıl önce yaptığı gibi macera yapımcıları da geleceğin eğlence anlayışını yaratacak. Bu sanatçılar, insanların artırılmış gerçeklikte yaşayacakları maceraları yazacak, dizayn edecek ve sanal hayata geçirecek.

9-Yapay Zeka İş Geliştirme Uzmanı

Cognizant firmasına göre yapay zekanın henüz yapamadığı ve öngörülebilir gelecekte de yapamayacağı bir şey var: Kendini satmak! Bu uzman, yapay zekayı pazarlamaktan sorumlu olacak.

10-Spor Denetmeni

Obezite dünyanın sorunlarından biriyken gelecekte işlerin daha iyiye gideceğini düşünmeyi gerektirecek bir durum söz konusu değil.Gelecekte müşterilerini spor takip cihazları ile her an kontrol eden ve onları sağlıklı olmaları konusunda motive eden denetmenler olacak.Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3-eu-west-1.amazonaws.com/c8c7d830-8102-11eb-8fbb-cd773bfb2e12.png
Sayın Seyirciler

Teknolojiyi :)

Bylge Icon
Bylge Icon