Güneş Kendi Etrafında Döner Mi?

07/03/20202 dakikalık okuma

Gökyüzü sistemimizin tek enerji kaynağı olan Güneş, sistemde olan diğer gezegenler gibi kendi etrafında döner, ancak kendi etrafında bu dönüş hızı Dünya'dan çok daha yavaştır.Güneş'in dönüşü diğer katı gezegenler gibi kendi etrafında dönmez. Dünya'yı düşündüğümüzde, dünyanın tüm bölümleri aynı anda ve aynı zamanda bir eksen etrafında döner. Bu, kuzey ve güneş kutbumuzun aynı anda ve aynı hızda döndüğü anlamına gelir. Güneş ise bizim bildiğimiz bu dönüşe göre farklıdır. Güneş, gazlar ve plazmalardan oluştuğu için dönüş hızları da güneşte bulunduğu bölgelere göre farklılık gösterir.

Gazlarla dolu olan Güneş , bu gazların oluşturmuş olduğu farklı katmanlara ve bölgelere ayrılır. Bu çoklu katman yapısı güneşin her bölgesinde farklı hızlarla dönmesine neden olur. Güneş ortalama her 27 günde bir kendi ekseni etrafında döner. Bununla birlikte, güneş ekvator bölgesi yani yuvarlığın en büyük yarıçapında bu süre 24 gün iken, kürenin yukarılarına doğru yani kutuplarda 35 güne kadar çıkar. Ayrıca, güneşin iç katmanları dış katmanlarına göre daha hızlı hareket ettiğinden dolayı iç bölgelerde bu süreler daha azdır.1612 yılında ilk defa Galileo Galilei'nin farketmiş olduğu güneş lekeleri, güneşin kendi ekseni etrafından döndüğünün ilk kanıtıdır. Güneşin kendi ekseni etrafından dönme hızını belirlemek için güneş lekelerinden yararlanılır. Güneş lekeleri ayrıca, güneş üzerindeki olayları gözlemlemek içinde kullanılır. Güneş lekeleri, güneşin içinde bulunun plazma halindeki gazların , kendi manyetik alanı ile etkileşime girdiği alanlarda ve güneş patlamalarının ve fırtınalarının bulunduğu bölgelerde oluşur. Güneş lekelerinin, göreceli olarak güneşin diğer bölgelerine göre sıcak olmasına beklerken, aslında bu bölgeler diğer bölgelere göre daha soğuktur. Güneş lekeleri yaklaşık olarak 2700-4150 derecede iken güneş diğer bölgelerinde bu sıcaklık 9.900 derece civarındadır.https://bylge-images.s3-eu-west-1.amazonaws.com/next-443aff00-bd28-11ea-9d99-657df4088f27.jpeg
Spuzacey

Ayaklarına değil, yıldızlarına bak.

https://bylge-images.s3-eu-west-1.amazonaws.com/next-443aff00-bd28-11ea-9d99-657df4088f27.jpegSpuzacey senin desteğini bekliyor.
İçerik paylaşarak para kazanmanın kolay yolu 💰