Güzel Kısa Sözler

Jun 21, 20206 dakika

Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üsten yağar; ama rengarenk gökkuşağı da yağmurdan sonra çıkar. Hz.MevlanaDüşüne sevinme zamanın sana ne sakladığını bilemezsin. - Hz.AliAyakta kalmayı bilen insanlar için kaybetmek büyük bir mesele değildir.Haklı olduğun zaman kimseye boyun eğmeyeceksin.Sabırdan sonra söylenen söz ağır olur. Söyletmeyin!Bazen çiçek, bazen felaket.Bir insan var, onca insanın varlığını unutturan.Sussam gönül razı değil söylesem tesiri yok.Sıkıntı yok efendiler. Dert, insana yol gösterir.Varlığınızın değeri bilinmiyorsa, yokluğunuzun yaşanması gerekir - Erich FrommMerhametli olmak mükemmel olmaktan çok daha iyidir.İnsanın değer ne ile ölçülür bilir misin? Aradığı şeyle..! İnsan neyi ararsa ona layıktır.İnsanlara en adil şekilde dağıtılan nimet akıldır. Çünkü kimse aklında şikayetçi değildir. - Lev Tolstoy

Sahip olmak değil, layık olmaktır hüner.Bu gece yarısında iki kişi uyanık; biri benim, biri de uzayan kaldırımlar. - N.Fazıl KısakürekArtık herhangi bir hayale kucak açamayacak kadar yorgunum.Peki dersin bazen...inandığını için değil tükendiğin için!Hayat bazen insanları, birbirleri için ne kadar çok şey ifade ettiklerini anlasınlar diye ayırır.Uyusak rüyalar kandırıyor, uyansak insanlar.Birini görmeden sevecek kadar güzel bir kalbe çok az insan sahiptir.İçinde yaşadığımız küre, iki dünyaya ayrılmıştır; Bildiğimiz coğrafya dünyası ve kitapların dünyası.Mutluluk en çok bizim hakkımızken, mutsuzluk neden yazgımız oldu? - Aziz NesinKırık kalplerin hikayesi kısa olur. "Ne oldu" derler. "Hiç" dersin biter.Şeytan uyuyakaldı bir gün. Rüzgar sert esti. Üç tüy düştü şeytandan. Biri paraya yapıştı, diğeri mevkiye, öteki de ihtirasa. O günden sonra şeytan hiçbir iş yapmadı. - DostoyevskiVarken de yok gibiydin zaten fazla bir şey değişmedi.Sulayamayacağın çiçekleri sevme.Ne cenneti merak ediyorum ne de cehennemi. Çünkü ben annemi gülerken de gördüm, ağlarken de.

Senin gökyüzünde benim yerim yoktu.İyi insan mutluluk, kötü insan tecrübe, yanlış insan ders, mükemmel insan iz bırakır.Sen; aklım ve kalbim arasında kalan, eng güzel çaresizliğimsin.Senin olmadığın yerde seni savunandır gerçek dostların. - Hz.Aliİyi ki dedirten insanlar sonradan hep "keşke" dedirtti.Başarmak zordur. Kolaya kaçarsan sonuç basitleşir. Unutma, yokuş aşağı inmek kolaydır ama manzara tepeden seyredilir. - Dan BrownHer şey, neye layıksa ona dönüşür.Güzellik görülen yüzde değil, bakan gözlerdedir.Denizi seviyorsan dalgaları da seveceksin. Korkarak yaşarsan yalnızca hayatı seyredersin.Ne yaparsan yap, daima pişman öleceksin belki yaptıklarından belki de yapmadıklarından.Unutma ki; insanlar itiraf etmekten çok iftira atacak kadar korkaktır.Senin gözlerin benim memleketim. Ve ben yıllardır memleketime hasretim.Aşk acısı taşımayan yürek; Ya deliye aittir, ya ölüye. - Hz.Mevlanaİnsan yalnızca söylediklerinden değil, sustuklarından da sorumludur.Bir insana dengesini kaybettirip sonra da normal davranmasını bekleyemezsiniz.

Güzeli güzel yapan "edep"tir, edep ise güzeli sevmeye sebeptir.İki insan çeşidi vardır: Zaman geçtikçe hatalarıyla yüzleşen, zaman geçtikçe yüzsüzleşen.Başkalarını memnun etmek için yaşarsan, herkes seni sever, kendin hariç.Biri ölür üzülmezsiniz, sonra asılı hırkasını görürsünüz, o hırkanın duruşu kalbinize oturur.Belki sevilmekten çok anlaşılmak ister insan!Ne kadar farklı olursa olsun, sona ait olmayana tenezzül etme. Ve ne kadar basit olursa olsun, senin olandan asla vazgeçme.İnsanın özgürlüğü istediği her şeyi yapabilmesinden değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır. J.J Rousseauİnsanları tanıyan yalnızlaşır. - Hz.AliHiç bir şey iyi ya da kötü değildir. Düşüncelerimiz onu belirler. - W.ShakespeareDalından düşen yaprak rüzgarın oyuncağı olur.Kimsenin hayatında hiç kimsenin yeri garanti değildir. Gün gelir rüzgar tersine eser...Sevilmenin değerini bilmeyeni, yalnızlık terbiye eder.Ey insan Kaf Dağı kadar yüksekte olsan da, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma, her şeyin bir hesabı var üzdüğün kadar üzülürsün. - Şems-i TebriziLütfen, yalvarıyorum gidin televizyonunuzu çöpe atın ve başalan yere güzel bir kütüphane kurun - Ronald Dahi

Bazen "Nasılsın" demeye cesaret edemezsin. Çünkü başkalarıyla iyidir bilirsin..Sır, ip gibidir, bir ucunu başkasına verirsen, başkalarının sırtında kazak olarak görürsün.Dostluğu menfaati kadar olanın yokluğu büyük kazançtır.Bir noktadan sonra geri dönüş yok, işte tam o noktadayız. - Franz KafkaNe zaman akıllanırsın biliyor musun? Kalbinde taşıdığın kişinin seni yan cebinde taşıdığını öğrendiğinde...Herkes senin nasıl göründüğünü bilir; ama çok az insan nasıl olduğunu hisseder! - MachiavelliAçık sözlü olmak iyidir en kötü ihtimalle sonrada kaybedeceklerini ne başta kaybedersin.En delikanlı mevsimdir kış. Yüzüne yüzüne vurur yalnızlığını.Büyümeye başladığımız yer annemizin kalbi, hiç büyümediğimiz yer ise annemizin kalbiymiş.İdam sehpasında hapşuran mahkuma; çok yaşa demek gibiydi bazı umutlarımız.Bil ki bir mezar taşıdır insandan yarına kalan...Unutma! Onu da başkası yaptırır, gerisi yalan...Eğer nefretle bakarsan; Beyazı bile siyah görürsün.Sevgi basitti, karmaşık olan bizlerdik - Frida Kahloİnsan bazen en çok kendinden yorulur.Doğru olanı yaptığımda kaybettiğim kim varsa yolu açık olsun!Olur ya, bir gün beni bıraktığın yerde, arar da bulamazsan sakın beni suçlama. O yerde bekleyen ben, gelmeyen sensin unutma.Vazgeçilmez olan sen değildin, vazgeçmek istemeyen bendim.Her insan bir hiç olduğunu kabul ettiği gün uyanır.Eskiler özlenir ama tekrar yaşanmaz.Üzerini örttüğün şeylerin gün gelir altında kalırsın, fedakarlık yaptıkların sana sahip bile çıkmazlar. - La EdriBir insan hiçbir sebep yokken yüreğinizde sıcacık hissediyorsanız; İşte bu gerçek sevgidir. - Erich FrommSabret! Koca dağ bile vakti gelmeden başındaki karı eritmez.Ne sabahı göreyim, ne sabah görüneyim. Gündüzler size kalsın, verin karanlıkları.Hadi gel yıkalım şu Süleymaniye'yi desen, iki kazma kürek, iki de ırgat gerek. Ancak hada gel yapalım şunu geri desen, bir Sinan bir de Süleyman gerek. - Mehmet Akif ErsoyKanatlarım kırılalı çok oldu, uçmayı benim aklıma sokma.Öyle anlar olur ki; İçinde bulunduğun durumu kimseye anlatamazsın. Anlatsan da kimse anlamaz zaten.Kalbini teslim ettiğin zaman aklın soru sormayı bırakır.Ah nasıl da uzağımda yakın olması gerekenler...Dilinin küstüğüne kalbin saatlerce konuşur...Hayatta bir canın olsun bir de can dostun...Her can dediğin dost olmaz haberin olsun. Candan dostlara selam olsun.Kum tanesiyim ama çölün derdini taşıyorum.Ben iç dünyama dönüyorum. Orada hayal kırıklığına yer yok.Artık herhangi bir hayale kucak açamayacak kadar yorgunum. - Cemil MeriçHer gün aklımdan geçiyorsun, insan bir selam verir - Aşık VeyselMesafeli olmanın en iyi yanı budur; kararlarını sorgulayamazlar, düşüncelerini yargılayamazlar ve sen izin vermedikçe hayatına dahil olamazlar.Hissedilen her şeye cümle kurulamıyor.

Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3-eu-west-1.amazonaws.com/next-eb863140-8da2-11ea-88e5-c3989f1eeaf7.jpeg
İstanbul

En güzel sözlerin ustası...

Bylge Icon
Bylge Icon