İlginç Bilgiler

May 1, 20203 dakika1. Amerika Kıtasına ilk ulaşan Avrupalılar, herkesin bildiğinin aksine 1492 yılında Kristof Kolomb ve arkadaşları olmayıp onlardan yaklaşık 500 yıl önce M. S. 1000 yıllarında Kanada kıyılarına gelen Vikinglerdir.

2. Köklü bir İmparatorluk geleneğine sahip olan Japonya'da M. Ö. 660 - 585 tarihleri arasında hüküm sürmüş olan ilk imparator Jimnu'dan günümüze, yaklaşık 2700 yıl içinde 125 imparator gelmiş olup Naruhito ise 126. Japon İmparatoru olarak 1 Mayıs 2019'da görevine başlamış bulunmaktadır.

3. Hiç bir insan burnu tıkalıyken mırıldanamaz.

4. Birçok yer ismi A harfi ile başlar ve A harfi ile biter. Asya, Avrupa, Afrika (Kıta); Almanya, Avusturya, Angola (Ülke) ; Adana, Amasya, Ankara (Şehir).

5. İnsan beyni sanılanın aksine gece uyurken, gündüz çalıştığından (örneğin televizyon izlerken) daha fazla enerji tüketir.

6. Son yapılan araştırmalar Mısır'daki o muhteşem piramitlerin aslında köleler tarafından değil de son derece kalifiyeli ve bu konuda ustalaşmış işçiler tarafından yapıldığını ortaya koydu.

7. Taksimetreler tarihte ilk defa Antik Roma Döneminde (M. Ö. 743 - 446) at arabalarında kullanılmıştır.

8. Tarih te kağıt para ilk olarak 6. Yüzyıl da Çin de ortaya çıkmış ve 13. Yüzyıla kadar kullanılmaya devam etmiştir.

9. Bir göz hastalığı olan kataraktın tedavisi için Eski Mısırlılar döneminde de ameliyatlar yapılmaktaydı.

10. Dünya'nın en uzun süre devam eden iç savaşı 2 Nisan 1948'de başlayan ve 70. yılını aşmasına rağmen halen devam etmekte olan Myanmar İç Savaşı'dır.

11. Eski Mısırlılar düşüncenin merkezinin beyin değil kalp olduğunu sanıyorlardı. Bu nedenle mumyaladıkları insanların iç organlarından geriye sadece kalplerini bırakıyorlardı. Mumyaların Beyinlerini ise burunlarından kafataslarına açtıkları bir delik aracılıyla boşaltıyorlardı.

12. Dünyanın en zehirli canlısı Kolombiya ormanlarında yaşayan ve sadece 2,5 cm boyundaki bir kurbağa türü olan zehirli ok kurbağası olup zehri bulaştığı bir insanı saniyeler içerisinde öldürecek kadar kuvvetlidir.

13. Bir kağıtı 7 defadan daha fazla katlayamayız.

14. İzlanda Dünya'da yılanların yaşamadığı tek ülkedir.15. Kurşun geçirmez yelekler, cam silecekleri, yangın söndürücüler ve lazer yazıcılar kadınlar tarafından icat edilmiştir.

16. Portekiz Sömürge İmparatorluğu'nun tarihi 1415'de Septe'nin ele geçirilmesiyle başlamış ve 20 Aralık 1999'da Makao'nun Çin'e devredilmesiyle 584 yıl sonra sona ermiştir.

17. Dünya'da en çok askeri darbenin (yaklaşık yüz seksen darbe) gerçekleştiği ülke Bolivya'dır.

18. Kahve Dünya'da en çok Brezilya ve Kolombiya'da üretilmesine rağmen aslında kahvenin ana vatanı Etiyopya'dır.

19. Ünlü Sovyet lider Josef Stalin aslen bir Gürcüdür ve stalin de kelimesi Rusça'da çelik gibi anlamına gelmektedir.

20. Yılanlar kafaları koptuktan yarım saat sonra bile birilerini ısırabilirler.

21. İsrail ve Ürdün arasında yer alan Lut Gölü o kadar tuzludur ki bir insan batmadan kolayca üzerinde durabilir.

22. Hristiyanların Kudüs'ü Müslümanların elinden almak için başlattıkları Haçlı Seferlerinin en ilginci 1212 yılında gerçekleşen Çocuk Haçlı Seferi olup binlerce çocuk açlık, hastalık ve çeşitli sebeplerden ötürü yollarda telef olup hayatını kaybetmiş ve çok azı memleketlerine dönebilmiştir.

23. Türkçe'de F harfi bulunmamakta olup F harfine sahip kelimelerin hepsi başka dillerden geçmiştir.

24. İnsanların burunları ve kulakları sürekli olarak büyürken gözleri doğduğundan beri hep aynı kalır.

25. Altın çok yumuşak ve işlenmesi kolay bir metaldir. Bir kibrit kutusu kadar miktarı bir tenis kortunu kaplayacak kadar inceltilebilir.

Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3.amazonaws.com/banff-4331689_1920.jpg
Pow

Fizik, Kimya, Matematik, Tarih ve Genel Kültür Sevdiricisi

Bylge Icon
Bylge Icon