Mert Sözler, Mertlik Sözleri

Jun 13, 20206 dakika

Eskiden çayı demli içerdik, harbi adamlarla gezerdik. Şimdi çaylar sallama, adamlar dallama olmuş. - Yılmaz GüneyAdam olmak cinsiyet meselesi değil, şahsiyet meselesidir.Erkek adam hata yapar ama asla yamuk yapmaz.Kadınlar erkekte iyi bir gelecek, erkekler kadında iyi bir geçmiş arar. - Oscar WildeHerkes pinokyo gibi tahtadan insana dönüşme şansı bulamadı, kimileri odun kaldı.Yalan zeka işidir, dürüstlük ise cesaret. Eğer zekan yetmiyorsa yalan söyleme, Cesaretini kullanıp dürüst olmayı dene...Namertle dost olma; mertlik bilmez, yürek bilmez, dost bilme; üzülürsün. - Şeyh EdebaliZalimin köpeği olacağına garibin Aslan'ı ol ki, öldüğünde mezar taşına it değil yiğit yazılsın. - Ertuğrul GaziBir yalana inanmış olmak sizi aptal yapmaz. Çünkü saf olmak, şerefsiz olmaktan daha iyidir.Dik dur ve gülümse; Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.

Ne kadar okursan oku, bilgine yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.Aldanma cahilin kuru lafına

Kültürsüz insanın külü yalandır

Hükmetse dünyanın her tarafına

Arzusu hedefi yolu yalandırİnsanlar değişime değil, değiştirilmeye direnç gösterir.Bizi edepsizler değil, edebimiz susturur.Mühim olan yağmurun yağmasıdır, damlaların hesabını yapma.Kahpelik bu kadar moda olmuşken adamlık mücadelesi veren herkese selam olsun.Karakter parayla satılsaydı hediye alırdım bazılarına.Ağırdan da olsa satma kendini.Sözde değil özde yaşamalı insan.Adalet olmadıkça yönetimin, edep olmadıkça asaletin, cömertlik olmadıkça zenginliğin faydası olmaz.Bu saatten sonra kim nasıl davranıyorsa karşılığını alır, fazlası olur, eksiği olmaz.Hele şu toz duman bir dağılsın bindiğin at mı, eşek mi anlarsın.En yüksekten uçan martı, en uzağı görendir.Merdin azarı nasihat, namerdin nasihatı azardır bilene.Bir şeyden çok eminim: Kendimi üzdüğüm kadar, kimseyi üzmedim bu hayatta.Biz kimsenin varlığıyla var olmadık, yokluğuyla da eksilmeyiz.

Mertlik, sana verilen bir şey değil, kazandığın bir şeydir ve bunu onurunla yaptığını mücadeleler sonucunda kazanırsın. - Morman MailerEğer kendini mert bir adama çevirmeyi başarabilirsen, bundan sonra her şeyi yapabilirsin.Mert adam yenildiği zaman bitmez, bıraktığı zaman yenilir. - Richard NixonMertlik ve dürüstlük hileyi yener. Yalancının mumu yatsıya da kalmaz söner.Mertlik bir mazhariyettir ki ekseriya ondan nasibini almayanların ağızlarında dolaşır. - Cenap ŞahabettinBazen neden mi yalnız olmak istenir? Eğer bir insan yalnızca birini bulamadığı için değil, insanlara güveni kalmadığı içindir. Birilerine güvenip pişman olmaktan yorulduğu içindir. Çok yorulmuş insan dinlenmek ister. Çok kırılmış insan güvenmek ister. Güvenilecek birini göremeyen insan da yalnız kalmak ister.Delikanlı adamın dostu az, seyircisi ve düşmanı çok olur.Sevdiğini mertçe seven kişi, pervane gibi özler ateşi. Sevip de yanmaktan korkanın, masal anlatmaktır bütün işi.Ya sözlerin gibi mert ol ya da kendi hayatın gibi kendine dert ol.Yüreğin kadını erkeği yoktur. Bir mert olanı vardır, bir de namert olanı - Nazım HikmetKendini güçlü, mert, delikanlı sanan erkekler; uçkurlarının emrinde o kadar acizdirler ki. Ezik olabilecek ya da insanlıktan çıkabilecek kadar. - Aret VartanyanYüreğin hafif ıslaktır benim; kuytu köşelerde ağlamaktan ve rengi hafif uçuktur, kurusun diye kaç kez güneşe asmaktan.Mert olan kişi namertten intikam almaz.En sevdiğim eylemdir 'durmak", ama haklı olanın yanında.Erkek dediğin Osmanlı gibi olmalı...! Dıştan değil, içten yakmalı ! Yüreği tutkulu, sevdası mert olmalı, hasrete dayanmalı. Kadınına yar olmalı, aşk diye sayıklatmalı... Gözü dışarda olmamalı. Başı dik, gözü açık olmalı. Yüreği mert, sözleri keskin olmalı, bakışı yakıcı olmalı. Cana can, kana kan olmalı. Bir kadını kalem gibi tutmalı, defter gibi yazmalı ve şiir gibi okumalı!

Yiğidin kavgası devlet içindir, itin kavgası kemik içindir...! Yiğit devletini savunur, it kemikle avunur.Bir "adam diyebildiklerimiz" vardır, bir de "adam diye bildiklerimiz". İkisi çok farklıdır, karıştırmayın.Oluruna bıraktım artık, gelişi güzel yaşıyorum hayatı...Ve şu üç günlük dünyada hiç takmıyorum beş kuruşluk insanları.Yiğit adam harpte, dost dertte, olgun adam hiddette belli olur.İtle gezip köpek olacağına, yiğitle gez mert ol.Diz üstü yaşamaktansa, ayakta ölmeyi tercih ederim.Bazı insanlar güçlü olanların hiç açı çekmediğini sanırlar. Gerçekte en güçlü insanlar acıyı hisseden anlayan ve kabul edenlerdir.Öyle bir zamandayız ki; Yiğit belli değil, Mert belli değil, herkes yarına merhem arıyor. Dert belli değil, derman belli değil.Cesaret, taklit edilemez.Çakalın özgürlüğü, Aslan ayağa kalkana kadardır.Mert olanlarla, namert sofrasında yer olmaz. Çünkü kartallar, hiçbir zaman pisliğe konmaz.Yakışmıyor cepheyi terk edişin, mert dayanır namert kaçar sevdiğim.Bizim sözümüz; dosta tatlı, düşmana kurşundur, namerde hançer merde candır canımız,

Dosta feda, düşmanı beladır dostluğumuz,

Yücedir ne alınır ne satılır ölümünedir.Hayat sana mert, dürüst ve babacan davransın. Tıpkı senin gibi. İyi ki doğdun iyi ki benimlesin. Her şeyim seni çok seviyorum...Seni mert yüreğimle temiz kalbimle saf duygularımla ve delikanlı olan duygularımla sevdim...Mert kişi, ben buyum diyendir. Benim babam şöyle diyen, mert değildir. - Hz.AliSözü gizleyen değil açık söyleyen mert olur. Söz ağızdan çıktı mı geri almak dert olur. Hızlı çıkış yapmadan durmayı da hesap et; yüksekten uçmak güzeldir ama düşüşü de sert olur.Bu düzensiz toplumda mert insanın, iyi insanın, aydın insanın manevra alanı çok dardır. - Orhan KaraveliDenizi seviyorsan dalgaları da seveceksin. Korkarak yaşarsan, yalnızca hayatı seyredersin.Mertlik asla moda dışı kalmaz.Olduğun gibi görün herkese, mertlik budur.Yalancıda mertlik, kıskançta huzur, tembelde dostluk ve kötü huyluda efendilik olmaz. - Cafer bin SadıkMertlik, namertliğe boyun eğerde; haysiyet, parayla satılır olmuş. Hırsızlık, yolsuzluk altın değerinde, dürüstlük, çöpe atılır olmuş.Ya sözlerim gibi mert ol ya da kendi hayatın gibi kendine dert ol.Namerde, mertlik "kerizlik"tir.Geçme namert köprüsünden alırsa su alsın; yatma sırtlan yatağında boğarsa aslan boğsun.Cahil ile dost olma; İlim bilmez, irfan bilmez, söz bilmez üzülürsün.

Saygısızla dost olma; Usul bilmez, adap bilmez, sinir bilmez, üzülürsün.

Aç gözlü ile dost olma; İkram bilmez, kural bilmez, duymak bilmez, üzülürsün.

Görgüsüzle ile dost olma; Yol bilmez, yordam bilmez, kural bilmez, üzülürsün.

Kibirliyle dost olma; Hal bilmez, ahval bilmez, gönül bilmez, üzülürsün.

Ukalayla dost olma; Çok konuşur, boş konuşur, kem konuşur, üzülürsün.

Namertle dost olma: Mertlik bilmez, yürek bilmez, dost bilmez, üzülürsün. - Şeyh EdebaliTüfek icat oldu mertlik bozuldu. Eğri kılıç kında paslanmaktadır. - KöroğluBiz Türk olmayı öğrenmedik. Doğduğumuzdan beri bir ses vardı içimizde. Mazlumun yanında, zalimin karşısında ol diyordu. Yiğitlik senin kanında, mertlik ruhunda diye haykırıyordu. Anladık ki; Biz Türk olarak doğduk.İhanetin telafisi, namertliğin bahanesi olmaz.Kalp bizi mert davranmaya iter, bu mertlik kısa süreli ve kaba bir duygu değildir; ama büyük kalptir, evren ile harmonik olarak titreşebilendir, diğer kalplerin yanına nasıl yerleşeceğini bilendir.

Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3-eu-west-1.amazonaws.com/next-eb863140-8da2-11ea-88e5-c3989f1eeaf7.jpeg
İstanbul

En güzel sözlerin ustası...

Bylge Icon
Bylge Icon