Neden Güvercinler Yürürken Başlarını İleri Geri Hareket Ettirirler

May 1, 20201 dakika

Güvercinlerin neden kafalarını ileri geri hareket ettirdiği ile belli başlı teoriler var. Temel olarak bu teoriler şunlar; Dengesini korumak, algısını artırmak ve görüntüyü netleştirmek. Bu konu hakkında yapılan çoğu bilimsel çalışma ise bu hareketin nedenini kuşların çevresindeki görüntüyü stabil hale getirmek olduğunu kanısında birleşiyor.

Güvercinlerin yanı sıra tavuklar, turnalar, saksağanlar ve bıldırcınlarda başlarını aynı şekilde hareket ettirirler. Bu yetenek her kuş türünde bulunmaz sadece kuşların belirli türlerine özeldir. Yürürken bu şekilde başını hareket ettiren 8 ile 27 arasında kuş türü olduğu sanılmaktadır.

Kuşların gözleri kafasının yanlarında oldukları için algı yetenekleri kısıtlıdır, bu eksikliği gidermek kafaları ileri geri hareket yaparak hem görüntüyü netleştirirler hem de daha geniş bir görüş açısı yakalarlar.Güvercinler ve bazı kuş türleri aslında başlarını ileri ve geri hareket ettirmekten ziyade sadece kafalarını ileri doğru hareket ettirirler daha sonraki harekette vücudu ilerideki başını takip eder. Araştırmacılara bu olayı iki kısma ayırıyorlar: “İtme” ve “Tutma” hareketi. İlk olarak başlarını yaklaşık olarak 5cm ileriye doğru iterler daha sonra kafalarını bu pozisyonda tutup vücutlarını ileri doğru hareket ettirirler. Dışarıdan bakıldığı zaman, bu devinim çok hızlı gerçekleştiği için sanki ileri ve geri hareket ediyormuş gibi algılanır. Kuşlar bu hareketi saniyede ortalama beş ile sekiz kez yaparlar.

Kuşlar, kafa sallama hareketin kendisi hareket ettiği için değil etrafındaki nesneler hareket ettiği için yapar. Eğer bir güvercini hareketsiz bir şekilde bir yere koyup kendine doğru yürürseniz aynı hareketi tekrarlamaya başlayacaktır.Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3.amazonaws.com/tree-736877_1280.jpg
natu

Doğa, Hayvan ve Bitkiler Hakkında Genel Bilgiler

Bylge Icon
Bylge Icon