Pistantrofobi nedir? (Pistantrofobi ne demek)

Jan 4, 20211 dakika

Pistantrofobi Nedir?İnsanların ilişkilerinde belki de en çok önem verdikleri konu güven meselesidir. Kişilerin birbirlerine olan ilk tanışmalarında ya da sonraki süreçlerde genelde güven duygusu ön plana çıkıyor.Pistantrofobi, kişinin geçmişte yaşanılan kötü tecrübelerden dolayı insanlara karşı güvenme hissini kaybetmesidir.

GÜVEN ZEDELENMESİ

Pistantrofobi, güven korkusudur. Daha önce güven meselesinde yara alan bireyin, sonraki hayatında insanlara karşı güveni kırılır ve bir kimseye güvenmek istemez.Bir çeşit korku fobisi olarak adlandırılan Pistantrofobi, bir noktadan sonra psikolojik sorunlara yol açabiliyor.

Pistantrofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Pistantrofobiye yakalanan kişilerin tedavisi ise kendilerinden başlar. Bunun için insani ilişkilerini yeniden gözden geçirmeli ve hayatına alacağı arkadaşları konusunda daha temkinli olmalıdır.Yalnızlık Duygusu Tehlikesi

Güveni zedelendiği için aynı darbenin başka insanlar tarafından da geleceği korkusuna kapılmamalı. Böyle devam ettiği takdirde yalnızlık duygusuyla baş başa kalınır.Makale ile uygun olduğu için bir kaç söz eklemek istiyorum.1-"Hiç kimseye güvenmiyorum." diye bir şey yoktur, "Zamanında ona güvendiğim için artık kimseye güvenmiyorum." diye bir şey vardır.

-Aziz Nesin2- "Her zaman seni üzecek birileri olacaktır. Yapman gereken; insanlara güvenmeye devam etmek, kime iki defa güveneceğine daha fazla dikkat etmektir."

-Gabriel García Márquez3-"En güvendiğiniz ve değer verdiğiniz insanın yaşattığı hayal kırıklığını affetseniz bile asla unutamazsınız. Sevdiklerimizin verdiği yaralar kalıcıdır."

- Paulo Coelho4- "Hayatta hiçbir zaman bir başkasına tüm benliğinle güvenme! Çünkü hiç kimse sana tüm benliğiyle görünmez."

- Pablo NerudaKüçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3-eu-west-1.amazonaws.com/c8c7d830-8102-11eb-8fbb-cd773bfb2e12.png
Sayın Seyirciler

Teknolojiyi :)

Bylge Icon
Bylge Icon