PROGRAMALAMA DİLLERİ VE SINIFLARI

Jan 13, 20212 dakika

PROGRAMLAMA DİLLERİ VE SINIFLARI1-)Yüksek Seviyeli Diller:

Konuşma diline yakın olan programlama dillerine yüksek seviyeli Programlama Dilleri denmektedir.Yüksek Seviyeli Programlama Dilleri :• Pascal, Basic, Fortran, Cobol, Dbase, Visual Basic, Java, SQL, Paradox, Access, FileMaker, python

2-Orta Seviyeli Diller:

Makine diline de konuşma diline yakın olmayan dillere orta seviyeli Programlama Dillerine denir.Orta Seviyeli Programlama Dilleri :C, C++, C#3-Alt (Düşük) Seviyeli Diller:

Makine diline yakın olan programlama dilleridir. Çalışma hızları yüksektir.

Düşük Seviyeli Programlama Dilleri :• Assembly

PROGRAMLAMA DİLLERİ

AssemblyAssembly aslında öğrenilmesi zor bir dildir. Uzun zaman ve büyük emek ister. Fakat iyi bir şekilde anlatıldığında hiçte zor değildir.Diğer programlama dillerinde yaptıklarınızı assembly altında daha çok satır kod yazarak ve daha uzun bir zamanda elde edebilirsiniz. Buna karşın diğer dillere göre birçok üstünlüğü bulunmaktadır.

C#

Microsoft tarafından .NET çatısı üzerinde geliştirilmiştir. C++ ve Java’dan etkilenmiştir. Java’ya en önemli rakip olarak görülmektedir.Nesne yönelimlidir. Görsel programlamaya da olanak sağlar.Fortran

İlk yüksek programlama dilidir. Sayısal hesaplama ve bilimsel hesaplamalar için hazırlanmıştır.

Java

Açık kaynak kodlu, yüksek seviyeli, nesneye yönelik, adım adım işletilen (interpreted) ve zeminden bağımsız bir dildir. Kullanılan en popüler dildir.PHP

Geliştirilmeye 1995 yılında başlanmıştır. Sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, HTML ile uyumlu bir betik dilidir. Açık kaynak kodlu bir programlama dilidir.

Ruby

Geliştirilmeye 1993 yılında başlanmıştır. Nesneye yönelik dinamik bir programlama dilidir.Açık kaynak kodludur. Ada, Perl, Smalltalk gibi programlama dillerinden etkilenmiştir ve Python ile ortak syntax özelliklerine sahiptir. Geniş standart kütüphane desteğine sahiptir.Python

Geliştirilmeye 1990 yılında başlanmıştır. Nesne yönelik, yorumlamalı, birimsel (modüller) ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir.Çok büyük bir standart kütüphanesi vardır. Basit bir syntaxa sahiptir. Nesne tabanlıdır.

Python programlama dili yeni başlayanlar veya Python'da uzmanlaşanlar için önemli avantajlara sahiptir.

JavascriptBrendan Eich tarfından 1995’in Mayıs’ında 10 günde üretildi. JavaScript, web sayfalarını daha etkileşimli hale getirmek için kullanılan yüksek düzeyde, yorumlanmış bir programlama dilidir,Bir derleyici gerektiren; Java ve C gibi derlenmesi gerekmez.

JavaScript bir tarayıcıda çalışır, Google Chrome, Internet Explorer, Safari vb. Üzerinde çalıştırabilirsiniz. JavaScript yalnızca tarayıcıda değil, sunucuda ve JavaScript Motoru olan herhangi bir cihazda da çalıştırılabilmektedir.

Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3-eu-west-1.amazonaws.com/09b65df0-faf9-11ec-8ff0-4f32c9b61146.png
XIORXA

pythonist

Bylge Icon
Bylge Icon