Rasputin Kimdir?

Sep 17, 20203 dakika

Grigori Rasputin (21 Ocak 1869 - 30 Aralık 1916), tam adı Grigori Yefimoviç Rasputin olan ve Rus Çarı II. Nikolay'ın sarayına girdikten bir süre sonra büyük bir güç kazanarak Rusya'nın en önemli kişilerinden biri durumuna gelmiş ve hastaları iyileştirdiğine inanılan gizemli Sibiryalı köylü.

İlk Yılları

Çocukluk ve gençlik yılları ile ilgili yeterli ve güvenilir bilgilerin bulunmadığı Rasputin'in, 1897'de dine karşı yeniden ilgi duymaya başladıktan bir süre sonra Pokrovskoye'den ayrılarak yıllarca sürecek bir hac yolculuğana çıktığı ve bu süre içerisinde Rusya'nın pek çok bölgesini dolaştığı ve çeşitli kutsal yerleri ziyaret ettiği bilinmektedir. 1887 Şubat'ında Praskovya Fedorovna Dubrovina adındaki bir köylü kızıyla evlendi. Çiftin yedi çocukları oldu ancak yalnızca üçü yetişkinlik çağına ulaşabildi. Adı ilk olarak 1900'lerin başlarında Sibirya'da duyulmaya başladı. 1904 yılında geldiği St. Petersburg'da bir aziz gibi karşılanarak yüksek sosyeteden pek çok kişi ile tanışma ve dostluk ilişkileri kurma fırsatı buldu. Bu ziyaret 1905 yılında Rasputin'e çarlık sarayının kapılarının ardına kadar açılmasını sağladı.

Saray Hayatı

Rasputin, 1905 Kasım'ında Moskova'ya gelerek Çar II. Nikolay ve eşi Çariçe Aleksandra ile tanışma fırsatı buldu. 1906 sonlarına doğru ise, Çar II. Nikolay'ın hemofili hastası olan tek oğlu Aleksey'i hipnotizma yöntemiyle iyileştireceğine inanılarak saraya alındı. Çar ve eşi, Rasputin'in mistik güçlerini kullanarak hasta oğullarını iyileştireceğine ve böylelikle hanedanlarının kurtulacağına inanıyorlardı. Rasputin, saray yaşamı boyunca birçok skandala karışmasına ve ahlak dışı bir yaşantı sürmesine rağmen çar ve ailesi tarafından sürekli korundu.Çar ile tanıştığı 1905'ten Birinci Dünya Savaşı'nın başladığı 1914'e kadar Rasputin'in Rusya'daki ünü ve yaşamına ilişkin dedikodular giderek arttı. Ancak bu durumu gören ve ona karşı çıkanlar bir bir Rusya'nın uzak bölgelerine sürüldüler. Bir keresinde çara yazılan bir rapor nedeniyle gözden düşen ve saraydan uzaklaştırılan Rasputin, Çariçe Aleksandra'nın ısrarları üzerine kısa bir süre sonra tekrar geri çağrıldı. 1915'te, Çar II. Nikolay'ın ordularının başında cepheye gitmesi üzerine eşi Aleksandra'nın özel danışmanı olarak ülkenin iş işlerinin başına getirildi.

Ölümü

Monarşi yanlısı bazı kişiler, skandalları yüzünden çarlık rejiminin daha fazla zarar görmemesi için Rasputin'i öldürmeye karar verdiler. 1916 yılının 29 - 30 Aralık gecesi Suikastçilerden Prens Feliks Yusupov'un evindeki (Yusupov Sarayı) bir ziyafet sırasında Rasputin'e zehirli yiyecek ve içecek sunuldu. Ancak Rasputin'in zehirlenmediğini gören ve heyecana kapılan Yusupov silahı ile ona ateş etti. Vurulmasını rağmen ölmemiş olan ve yaralı bir halde kaçmaya çalışan Rasputin'i yakalayan suikastçiler, bağladıktan sonra onu buzlarla kaplı Neva Nehri'nde açtıkları bir delikten aşağı bıraktılar.

Rasputin'in öldürüldüğünü duyan Çariçe Alaksandra iktidarını daha da sertleştirdi, ancak 1917 Mart'ında gerçekleşen ayaklanma ile Rusya'daki çarlık yönetimi sona erdi.

Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3.amazonaws.com/banff-4331689_1920.jpg
Pow

Fizik, Kimya, Matematik, Tarih ve Genel Kültür Sevdiricisi

Bylge Icon
Bylge Icon