Stephen Hawking

Jul 31, 20202 dakika

Stephen Hawking'e göre Evren mükemmel bir muhendislik ürünü, bunda en büyük etken ise yer çekimi olduğunu düşünüyor.Ona göre biz sadece evrenin şık bir ürünüyüz, kadim şık bir mekanizmanın ürünü. Bir yaratıcının tasarladığına inanılan bu kadim evrende Hawking'e göre bir yaratıcıya ihtiyaç yok. Ünlü fizikçi yeterince uzun zamanda meydana gelmiş bir düzen olabileceğine inanıyor.





"Bizi ortaya çıkaran ulu evrene nazaran cılız organizmalarız." Stephen Hawking

Asıl olayın yerçekimi olduğunu düşünüyor, aynı zamanda evrenin sırları için büyük patlamanın olduğu anın kritik olduğunu vurguluyor. Büyük patlamanin nasıl olduğuyla ilgili öngörüsü; karanlık enerjinin gizeminde saklı. İddia ettiği senaryo şu şekilde; evren yer çekimi etkisini yitirene kadar genişlemeye devam edecek. Ve büyük çatırdama olarak ifade ettigi geriye sayım başlayacak. Her şey başladığı yere geri dönecek ve büyük patlamanın olduğu noktada tüm enerji çekilmiş olacak. Karanlık yeterince soğuyunca belki yeni bir büyük patlama daha olacağı çıkarımını yapıyor.





Hawking Dünya'dakine benzer atmosferi olması nedeniyle ilerde insanoğlu için alternatif bir yaşam alanı olabilecek Gliese 832c gezegenini işaret ediyor. Dünyaya en yakın kayalık ve atmosfere sahip bu gezegen, 2007de keşfedilmiş dünyadan 7kat daha büyük ve 20 ışık yılı uzakta, yani 180trilyon km.





İnsanoğlunun buraya ulaşabilmesi için Stephen Hawking'in yaptığı projeksiyonu ise şöyle;Şu an evren üzerinde ölçümlenmis en yüksek insan yapımı araç Voyager-1. 1977 de fırlatılan bu uzay aracı saniyede 18km hızla ilerliyo. Voyager Gliese gezegenine yaklaşık 350bin yılda gidebilmekte.





Eğer çok hızlı bir teknoloji geliştirilebilirse en iyi senaryoda 73 yilda Gliese'e ulaşılabileceğini düşünüyor. Bu geliştirmenin önündeki en büyük engel ise yüksek maliyeti.Videoda en hızlı uzay aracı olarak Voyager-1 olarak ifade ediliyor. Fakat yakın zamanda Nasa'nın paylaştığı habere göre Güneş'in gizemini çözmek için gönderilen uzay aracı Parker Solar Probe saatte 393 bin kilometreye, yani saniyede 109km hıza ulaştı.



https://www.google.com/amp/s/m.donanimhaber.com/newsampnew.aspx%3fid=118317



İnsan oğlunun arayışı devam ettiği müddetçe aklımızın sınırlarını zorlayan değişimleri konuşmaya devam edeceğiz.



"Dünyanın gördüğü her büyük başarı, önce bir hayaldi, en büyük çınar bir tohumda, en büyük kuş bir yumurtada gizliydi. Hayaller gerçekliğin fidanlarıdır." James Allen

Hayırlı Bayramlar bilgi aşıkları 🙋🏽‍♂️

Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3.amazonaws.com/WhatsApp Image 2019-11-19 at 16.49.17.jpeg
AslanKral

"Sınırlar da korkular gibi birer ilizyondan ibarettir." MJ23

Bylge Icon
Bylge Icon