Vasat Ne Demek?

Nov 29, 20201 dakika

Vasat

Arapça wsṭ kökünden gelen (türetilmiş olan) wasaṭ (وسط) sözcüğü "orta, iki şeyin ortası, iki şeyin ortasında bulunan" gibi anlamlara gelmektedir.

Vasat Nedir?

Vasat kelimesi olumsuz bir anlam çağrıştıracak veya olumsuz bir anlama gelecek şekilde genellikle halkımız tarafından yanlış olarak kullanılmaktadır. Örneğin; hakem bu günkü maçta vasatın altında bir yönetim sergiledi, Fenerbahçe-Galatasaray derbisi vasat geçti, yeni vizyona giren filmi vasat buldum, öğrenci sınavda vasatın üzerinde bir başarı gösterdi vb.Yukarıdaki örneklerde geçen "vasat" sözcüğü sanki olumsuz bir anlam çağrıştıracak veya olumsuz bir anlama gelecek şekilde kullanılmış gibi görünse de gerçekte "orta, ne iyi ne kötü, idare eder, sırıtmadı" gibi anlamlara gelmektedir.Vasat kelimesinin kullanımı sırasında yapılan ikinci bir yanlış ise önüne az, çok gibi belirtme sıfatları getirilmesidir. Örneğin forvet oyuncuları bugünkü maçta çok vasattı, işe yeni giren eleman az vasat çalışıyor vb.Vasati Nedir? (Vasati Ne Demek?)

"Vasati" de tıpkı vasat gibi Arapça kökenli bir sözcük olup Türkçe'de "ortalama" anlamına gelmektedir. Örneğin insan ömrü vasati yetmiş yıldır, bu kibrit kutusunda vasati kırk çöp bulunmaktadır, bu sınıftaki öğrencilerin vasati boyu diğer sınıftaki öğrencilere göre çok yüksek vb.Vasati veya vasaṭī aynı zamanda matematikte "ortalama veya aritmetik ortalama" anlamına gelecek şekilde de kullanılmaktadır. Örneğin 3, 8, 10, 17 ve 20 sayılardan oluşan bir dizinin vasatisini (aritmetik ortalaması) hesaplayın gibi.

Küçük bir destek binlerce beğeniden daha değerlidir
https://bylge-images.s3.amazonaws.com/banff-4331689_1920.jpg
Pow

Fizik, Kimya, Matematik, Tarih ve Genel Kültür Sevdiricisi

Bylge Icon
Bylge Icon